Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmelisin

Tost makinesi kullanım alanı geniş ev aletlerinden biridir. Kalabalık bir aileye sahipsen ya da çok fazla misafir ağırlıyorsan büyük modeller kurtarıcın olacaktır. Fakat sadece arada ekmek kızartmak için kullanacaksan ve alanın da darsa küçük modelleri de ihtiyacını karşılamakta yeterli olacaktır. Teknolojiyle beraber farklı plakalara sahip tost makine modelleri bulunur. Plaka farklılığına göre tost makinesi fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Tost makinesi alırken dikkat etmen gereken noktalara gelecek olursak;

  • Tost makineleri genelde alüminyumdur ve üzerine kaplama yapılır. Alüminyum tercih edilme sebebi çabuk ısınıyor olmasıdır. Arzum ısı ayarlanabilir tost makinaları ile kontrol daha kolay sağlanmakta. İnsan sağlığına da zararlı olduğu için plakaların çizilmemesine özen göstermen gerekir. Çizilmesi zor ürünler tercih etmeli ve plakalara sivri uçlu metal gereçler sürtmemelisin.
  • Tostlar kaşar peynirsiz olmaz. Isınma sonucunda aktıkları için temizliği de kolay olmalıdır. Teflon kaplamalı ürünler yapışmaz yapıya sahiptir.
  • Plakaları çıkartılabilen ürünler tercih etmelisin. Bu sayede yağlandığında bulaşık deterjanı ile kolayca temizleyebilirsin.
  • Kapağı yukarıya doğru açılabilen körüklü modeller tercih etmelisin. Körüğe sahip olmayan modellerde menteşe bölümü dar kalacağı için yiyecekleri dışarıya doğru iter ve alanı tamamen kullanabilmeni engeller.
  • Tost makinelerinin çoğunda ızgara özelliği de bulunmaktadır. Izgara yapacağın zaman ekmeği kızartmak için ihtiyacın olan ısıdan fazlası gerekir. Bundan dolayı ısı ayarlı bir model seçerek yemeklerini uygun bir şekilde hazırlayabilirsin.
  • Izgara yapacaksan ve kısa sürede çok fazla yiyeceğin pişmesini istiyorsan 180 derece açılabilir kapaklı modelleri tercih etmelisin. Bu sayede iki tarafını da verimli kullanabilirsin.
  • Çoğu tost makinesinin dış yüzeyi de ısınmaktadır. Tost makinesini yüksek ulaşılması zor bir yere koyamayacaksan ve evde küçük çocuk varsa, dış yüzeyi ısınmayan ürünleri alman gerekmektedir.

Tost Makinesinde İlk Kullanım ve Temizlik

Tost makinesini aldığında ilk kullanımda direkt yiyecek yapmaman gerekir. Plakaları yıkayıp kurumasını beklemelisin. Plakaları yerleştirdikten sonra ısı derecesini en sona alıp yağlı kâğıt ile yağlaman gerekir. Bu sayede plakalar yağa doyar ve ekmek kızartmak istediğinde yapışma meydana gelmez.

Temizlerken vakit kaybetmemek için tost yaptıktan sonra kaba kirini kâğıt havluyla hemen alman gerekir. Deterjan ile yıkayacağın zaman süngerin sert bölümünü kesinlikle kullanmaman gerekir. Eğer kullanırsan zamanla plakaya zarar verirsin. Bulaşık makinesine koymakta aynı kötü sonuçla karşılaşmana sebep olur. Bulaşık makinesi plakayı erken soldurur ve kısa zaman kullanıma uygun olmayan bir hal almaya başlar. İndirimli tost makinesi fiyatları ile sen de harikalar yaratmaya ne dersin?

Kaynak: https://www.sizleyiz.com/faydali-bilgiler/tost-makinesi-alirken-nelere-dikkat-etmelisin.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s